سؤال ماهی قرمز کوچولو

17 مارس 2012 15:17 #22553 توسط Nasim
بوی باران ، بوی سبزه ، بوی خاک
شاخه های شسته ، باران خورده پاک
آسمان آبی و ابر سپید
برگهای سبز بید
عطر نرگس ، رقص باد
نغمه شوق پرستوهای شاد
خلوت گرم کبوترهای مست

نرم نرمک میرسد اینک بهار
خوش به حال روزگار ...

خوش به حال چشمه ها و دشتها
خوش به حال دانه ها و سبزه ها
خوش به حال غنچه های نیمه باز
خوش به حال دختر میخک که میخندد به ناز
خوش به حال جام لبریز ازشراب
خوش به حال آفتاب ؛

ای دل من، گرچه در این روزگار
جامه رنگین نمیپوشی به کام
باده رنگین نمیبینی به جام
نقل و سبزه در میان سفره نیست
جامت از آن می که میباید تهی است

ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم
ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار
گر نکوبی شیشه غم را به سنگ
هفت رنگش میشود هفتاد رنگ ...

نوروز همه پیروز - سال خوبی داشته باشید ! :budbr:
:mj12: :mj11: :mj6: :mj9: :scream: :mj9: :mj6: :mj11: :mj12:

پ.ن: حمید جان از الان داری تبریک نوروز رو میگی ما تا خود سال تحویل اینجا هستیم ، فکر نکنی زودتر می ریم ! ;)
كاربر(ان) زير تشكر كردند: NicoleL2, شاپرک, Michaellover

لطفاً ورود یا ايجاد حساب كاربری برای پیوستن به بحث.

17 مارس 2012 22:43 #22562 توسط Hamid
خوب کسی اشاره ای نکرد ! شاید دیر بشه برای همین خودم می نویسمش ، خیلی روشن تر .

بیایید امسال ماهی نخریم ! و یا اگر دیر شده و خریدیم تا کار از کار نگذشته رهاشون کنیم .
بیایید برای زندانی کردن ماهی ها دلیلی پیدا کنیم و همین طور برای آزاد کردنشون .
بیایید راجع بهش صحبت کنیم .

Keep The Faith

اين تصویر برای مهمان پنهان می‌باشد.
برای ديدن آن ثبت نام و يا وارد سايت شويد.

18 مارس 2012 06:09 #22568 توسط Nasim
همه احتمالا متوجه منظورت شدن !
من به خاطر همین که این ماهی قرمزهای کوچولو اینقدر سریع می میرن یک ماهی وحشی گرفتم که زنده بمونه . حالا نمیگم چند ساله چون چشم میخوره ! اما اگر بخوام آزادش کنم نمیدونم چه زیستگاهی براش مناسبه ، اصلا میتونه غذا پیدا کنه ! از خیلی کوچیکی پیش من بوده ، به من عادت داره ! :cry:
ولی جدا من هم خیلی مخالف خریدن و کشتن ماهی قرمزها هستم اما این رو هم باید در نظر بگیریم که سفره ئ هفت سین بدون یک نفس زنده کامل نیست !

18 مارس 2012 06:57 - 18 مارس 2012 06:59 #22569 توسط kingmichael
ما که اصلا ماهی قرمز نمیخریم
یه آکواریم کوچولو داریم همه ی ماهی ها با شادی در کنار هم زندگی میکنن
----
اگه کسی بخواد ماهیشو آزاد کنه بدش به کسایی که آکواریم دارن خوبه
هر چی باشه اونا تجربه بیشتری تو زنده نگه داشتن ماهی ها دارن

البته بیشتر برای تهران یا جاهای بزرگ خوبه
ما که اینجا 2 ساعت با ماشین بریم میرسیم به رودخونه
ولی دیگه رودخونه ای نمونده
من یادمه چندسال پیش که گه گاهی اینجا میومدیم بچه ها تو رودخونه شنا میکردن و ماهی میگرفتن
ولی الان رودخونه رو کامل خراب کردن و درست از وسطش یه جاده دوطرفه باز کردن

زباله های مسیر رو هم ریختن تو رودخونه
کلا چهره شهرو از اون حالت طبیعی خارج کرده :(

18 مارس 2012 10:19 #22578 توسط شاپرک
من و خانواده ام از اینکار خوشمون نمیاد. هییییچ سالی نمیخریم. دم مرگشون رو دیدید؟ اون وقتی که هی میان رو آب و یه وری میشن و دوباره به بدبختی میرن پایین, تو میبینی داره زجر میکشه و تدریجا میمیره و تو هم هیچ کاری از دستت برنمیاد. به شدت از تحمل من خارجه.

شب که می شود
خورشید چشمانت را پرواز بده
تا مرگ پروانه به تاخیر بیفتد......

18 مارس 2012 11:54 #22583 توسط aisan
ما هم هیچ وقت ماهی نمیخریم. واقعا خیلی بده وقتی اون موقعی که دارن جون میدنو تحمل کرد. :bye2: با این حال من هر وقت ماهی عید داشتیم تا یه سال زندش نگه می داشتم. یه چیزه دیگه هم هست که این ماهی ها تو آب هایی که کلر دارن نمیتونن زندگی کنن من هر کسیو دیدم که این ماهی قرمزا رو تا یه مدت طولانی نگه میدارن اخر سر چشماشون از حدقه بیرون میزنه که خیلی بد میشه :cry:

when you have faith in yourself you dont need others to believe in you

18 مارس 2012 12:27 #22588 توسط Ehsan
سلام.
یادمه تادو سه سال قبل ماهی نمیخریدیم.اما ماهی هایی که پارسال گرفتیم هنوزم زندن.زیاد بهشون میرسیم.الان فعلا یک ساله شدن.قبلا هم دو تا ماهی ساه کوچولو خریده بودیم.خیلی وقت پیش.نزدیک 12 سال قبل.تابستون بردمشون و اداختم تو رود خونه.رود خونه ای که به دریایی شور ختم میشه.اما ماهی بلد خلاف جهت اب شنا کنه.ای کاش ما انسان ها هم بلد باشیم.
هر وقت از ماهی سیاه حرف میزنم یاد شاهکار صمد بهرنگی میفتم.بعد از 8 سال هنوز برام سواله که سرنوشت ماهی سیاه کوچولو چی شد.

سال نو بر همگی مبارک.امیدوارم سال خوبی داشته باشین دوستان و به ارزوهاتون برسین.سال 91 به نظرم سال خوبی میاد.امیدوارم که همینطوری هم باشه. :)

18 مارس 2012 16:23 #22599 توسط Hamid
دوستای من چرا همه شما از مردن و نمردن صحبت کردید ؟ و یا شاید به نوعی خریدن ماهی رو برای خودتون توجیه کردید . مطمئنا مردن و نبودن خیلی بهتر از اسارت و عذاب کشیدنه . این کار خود خواهی ماست ، نگید نه چون هست .
حتی همون آکواریوم خوشگل ! آکواریوم طبیعی دریا و اقیانوس و رودخونه ست با هزاران نوع تغذیه و زیستگاه ... هیچ ماهی هم در زیستگاه به اون بزرگی کمتر از تنگ و آکواریوم شما زندگی نمی کنه !
بدون شک وقتی ماهی می خریدیم یا آکواریوم درست می کردیم دلمون به حال ماهی نسوخته بود ، احساسات خودمون رو میدیدیم و فقط به فکر خودمون بودیم .

در مورد هفت سین که اصلا تاریخچه دقیقی هم ازش معلوم نیست ، تاریخ شناسی امروز نشون داده که ماهی ای وجود نداشته و از سنت های چین به ایران اومده ، باز هم اگر فاکتور بگیریم از این تحقیقات به دلیل خوب برای حذف این سنت وجود داره :
ما زندگی می کنیم که رو به جلو بریم و پیشرفت کنیم ، نه بر کارهای نادرست قدیم پا فشاری کنیم .

همه ی این چیزها رو گفتم اما مثل همیشه حرف آخرمو جمع بندی می کنم :
تا روزی که خودمون رو تغییر ندیم هیچ چیز تغییر نمی کنه و تغییرات از همسایه شروع نمی شه ... روزی پیشرفت کردیم که چیزی رو که براش دلیلی پیدا نمی کنیم از همون لحظه کنار بذاریم ! و این یعنی سخت ترین کار دنیا که اتفاقا فقط انسان های خاص و ویژه قادر به انجامش هستند .

Keep The Faith

كاربر(ان) زير تشكر كردند: omid, ++ sama

18 مارس 2012 19:16 #22610 توسط kingmichael
حمید جان جلوی خیلی چیزا رو نمیشه گرفت

فک میکنی اگه ما این ماهیا رو نگیریم سرنوشتشون چیه
جز اینه که میرن تو آکواریم های کوچیکی که صد تا ماهی بزور کنار هم جا شدن که تا سال بعد معلوم نیست چندتاشون باقی میمونه

من خودم چند بار شاهد بودم بعد از 13 به در ماهی های کوچیکو میریزن تو فاضلاب
اگه رودخونه و دریاچه ای وجود داشت باز حرفی نبود ولی الان چیکار میشه کرد

من خودم 5 تا از این ماهی کوچولو ها رو پارسال خریدم 500 تومن چون طرف می خواست بندازشون تو جوب!
قبول کن ما بیشتر بهشون توجه میکنیم تا اون آکواریم دارها که فقط به فکر پولشونن

18 مارس 2012 19:33 - 18 مارس 2012 19:36 #22611 توسط mohammad
خوب اگر بگیم ما نخریم یکی دیگه میخره که نمیشه
اگر بخواهی تغییر بدی باید علاوه بر این که از خودت شروع کنی به بقیه هم توصیه کنی که این تغییر رو تو خودشون انجام بدن
ماهی چه کوچیک چه بزرگش نیاز به دریا و آزادی و یا حتی همون آزرده شدن توسط ماهی های بزرگتر داره
اینها طبیعت رو میسازه و این انسان هست که داره خرابش میکنه با خودخواهی خودش
همیشه همینطور بوده واین دقیقا همون تغییری بوده که مایکل تمام عمرش سعی کرد با هنر خودش , موسیقی به گوش مردم سرتاسر دنیا برسونه
تغییر سرشت انسانی که البته کار سختیه یعنی خودخواهی رو از خودت دور کنی همیشه به فکر خودت نباشی ....
اگر به این درجه از انسانیت برسی اون موقع است که از انسان بودن پات رو فراتر میزاری
اون موقع است که سعی میکنی به بقیه کمک کنی و بقیه رو به راه خودت راهنمایی کنی
کاری که مایکل کرد
چی میشه که پسری 20 و 5-6 ساله انقدر بزرگوار باشه که حاصل زحمت چند ماهه خودشو به مردم نیاز مند کمک کنه(سود ویکتوری تور)
دلیلش دقیقا همون تغییریه که تونسته تو خودش شکل بده
من که ادعای طرفداری مایکل جکسون رو دارم بهتره فقط دنبال رقص و آهنگ و... نباشم(البته این ها هم خوبه و باعث حفظ شدن میراثش میشه) از کردار و رفتار و گفتار مایکل هم یاد بگیرم و بتونم از خودم بگذرم یه خورده مهربون تر باشم
همین هاست که تغییر رو ایجاد میکنه
(چقد حرف زدم:D)
كاربر(ان) زير تشكر كردند: Hamid

مدیران انجمن: Farnaz

Please publish modules in offcanvas position.